bola bola velvet
wizualizacja KOIKO design
ConTeak asparagus LØFTLIGHT środowisko
Bola Bola velvet

Jesteś w trakcie dekorowania swojego domu lub mieszkania i zastanawiasz się, jakie wybrać lampy do salonu? Doskonale wiemy, że wbrew pozorom wybór ten wcale nie musi być oczywisty, a szeroka dostępność różnorodnych artykułów do wyposażenia wnętrz może przyprawić czasem o zawrót głowy. Nie każdy z nas je przecież profesjonalnym dekoratorem wnętrz, a jednocześnie wielu z nas decyduje się na samodzielną aranżację własnych czterech kątów.

W tym artykule postaramy się podpowiedzieć Ci:

  • Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lampy do salonu?
  • Jak połączyć ich funkcje użytkowe z estetycznymi?

Zdradzimy także kilka sekretów dotyczących łączenia stylów i kolorów we wnętrzach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, czy awangardowych.

Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu wiele ciekawych inspiracji, które uczynią twój salon miejscem modnym, ale przede wszystkim wygodnym i komfortowym, w którym spędzisz wiele wspaniałych chwil z najbliższymi. Zapraszamy do lektury!

Lampy dopasowane do stylu Twojego salonu?

Lampy do salonu to dodatki, które niejednokrotnie przesądzają o charakterze całego wnętrza. To elementy dekoracyjne, które zazwyczaj rzucają się mocno w oczy, więc do ich wyboru powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę. Jednak, czy przy ich wyborze zawsze powinniśmy kierować się tym samym i jakże popularnym kluczem, jakim jest dopasowanie stylistyczne? Absolutnie nie. Owszem, dzięki zastosowaniu takiego kryterium wyboru mamy dużą łatwość w podejmowaniu decyzji i nie musimy się obawiać, że zepsujemy nasze wnętrze źle dobranym dodatkiem. Dlatego bezpiecznym i w dobrym guście jest dobór lampy do stylu salonu. Natomiast dla wielu osób wydaje się to zbyt oczywistym, a czasem mało ciekawym pomysłem, choć my osobiście nie podejmujemy się aż tak daleko idących ocen. Wiemy natomiast, że style dość swobodnie można ze sobą łączyć.

Lampy do salonu klasycznego, a nawet antycznego z powodzeniem mogą być utrzymane w nowoczesnej, prostej i dzięki temu eleganckiej oraz szalenie uniwersalnej formie. Wystarczy zadbać o to, aby miały odpowiednią kolorystykę. W takim przypadku sprawdzą się klasyczne odcienie, takie jak biel, czy czerń, albo kolory natury – ciepłe brązy, stare złoto, które będzie doskonale komponowało się z drewnianymi meblami.

Z kolei odwracając sytuację, w nowoczesnych wnętrzach w stylu, na przykład loftowym ciekawie będą się prezentowały industrialne lampy do salonu – ich prosta i surowa forma nie będzie odstawała od stylistyki wnętrza, a nawiązanie do przeszłości będzie interesującym urozmaiceniem.

Lampy wiszące, czy podłogowe – jakie najlepiej sprawdzą się w salonie?

Kolejną, istotną kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju lampy do salonu. Zastanawiając się, czy wybrać lampy wiszące, czy też stojące, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • salon to pomieszczenie zarówno do użytku dziennego, jak i wieczorowego, więc warto zadbać o różne formy oświetlenia go;
  • każdy salon ma inną powierzchnię, więc ilość i rodzaj oświetlenia należy dostosować również do jego wielkości;
  • niektóre lampy do salonu, takie jak kinkiety mogą pełnić tylko funkcje dekoracyjne, gdyż same w sobie nie dają wystarczającej ilości światła, szczególnie jeżeli występują w małej ilości.

Kierując się wszystkimi tymi kryteriami, łatwo dochodzimy do wniosku, że lampy podłogowe, dające najczęściej ograniczone, punktowe światło, to oświetlenie raczej wieczorowe, nastrojowe, sprzyjające relaksowi przy kubku herbaty, dobrej książce, czy podczas oglądania telewizji. Dlatego idealnie jest zastosować w salonie jednocześnie drugi rodzaj oświetlenia: wiszące lampy dają rozproszone światło sięgające swoim promieniem znacznie szerzej i idealnie nadają się do oświetlenia rodzinnego stołu podczas świątecznych spotkań. Jednak w tym miejscu pojawia się kolejny dylemat: wybrać wiszące lampy do salonu, czy może plafony? Tutaj musimy dokładnie skupić się na powierzchni, jaką chcemy oświetlić oraz wysokości pomieszczenia. W wysokich, dwukondygnacyjnych salonach plafony mogą okazać się mało praktycznym rozwiązaniem, chyba że zależy nam tylko na nastrojowym oświetleniu. Długi promień ich światła, ze względu na znaczną odległość od samego sufitu będzie się mocno rozpraszał i słabł w miarę docierania do niższych powierzchni. Dlatego wybierając lampy do wysokiego salonu, lepiej zdecyduj się na te wiszące, których długość będzie można praktycznie dostosować do rozmiaru pomieszczenia.

Lampy stołowe w salonie – atrakcyjne uzupełnienie oświetlenia centralnego

Lampy stołowe zazwyczaj kojarzą się nam głównie z gabinetami, biurami, ewentualnie sypialniami. W tych pomieszczeniach pełnią bowiem strategiczne i bardzo praktyczne funkcje. Jednak wybierając lampy do salonu, szczególnie jeżeli jest on duży, warto wziąć je pod uwagę. Lampy stołowe dają punktowe światło, które może bardzo atrakcyjnie urozmaicić całość oświetlenia. Odpowiednio ustawione, podobnie jak plafony oświetlą nam inne elementy wystroju salony, takie jak dzieła sztuki, obrazy, czy lustra. Same w sobie będą również pełniły funkcje dekoracyjne poprzez komponowanie się z resztą dodatków. Sterując dowolnie ich ustawieniem, możemy każdego dnia tworzyć nowe aranżacje wnętrza poprzez grę światłem i cieniem.

Stołowe lampy do salonu to także praktyczne rozwiązanie mogące zastąpić świece podczas rodzinnych spotkań przy kolacji, czy herbacie. Ustawione na stole potrafią stworzyć ciepły klimat i przyjazne otoczenie. Jeżeli na tym właśnie Ci zależy, pamiętaj, aby wybrać do nich żarówki o ciepłej barwie światła. Te, dające światło niebieskie, czyli zimne sprawdzą się bardziej w przypadku kuchni lub łazienki, gdy zależy nam na dokładnym oświetleniu do prac związanych z gotowaniem, czy pielęgnacją ciała.

Pamiętaj, że stoły i lustra, a także inne dekoracje w salonie możesz oświetlić przy użyciu każdego rodzaju lamp i kinkietów. Małe lampki stołowe to tylko jedna z propozycji, która pozwoli Ci poeksperymentować ze światłocieniem. Wybór zawsze należy do ciebie. Niektórzy nie lubią dużej ilości dodatków, więc zdecydują się na maksymalnie dwie, duże lampy do salonu. Niezależnie od preferencji, na loftlight.pl znajdziesz oświetlenie, które na pewno Cię usatysfakcjonuje. Zapraszamy!